Cinque Terre, Włochy. Cudowne Riomaggiore i Manarola [ZDJĘCIA]

cinque terre riomaggiore
Nie było i długo nie będzie bardziej zachwycającego miejsca, które odwiedziłem, dopóki coś nie pobije Cinque Terre w Ligurii. Nawet noc pod gołym niebem na Saharze nie pobiła najlepszej mojej atrakcji w 2011. Jak już pisałem „5 ziem” przywitałem od strony Porto Venere, pięknego miasteczka portowego, założonego prze Genueńczyków. Stąd kursują statki rejsowe dookoła pobliskiego archipelagu oraz dalej do wiosek zawieszonych nad klifami Morza Liguryjskiego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieszkańcy docierali do swoich domostw tylko od strony wody, mimo tego zawzięcie uprawiali winorośl na stromych terasach a zbiory transportowali albo w koszach na głowach albo na specjalnych wózkach-wyciągach.

Riomaggiore Manarola Corniglia Vernazza Monterosso

Dziś pięć miasteczek Cinque Terre w sezonie wypełnia gwarny tłum ludzi z całego świata, lekko zabijając atmosferę raju. Jest jednak świetnie przespacerować się słynną ścieżką miłości nad urwistym wybrzeżem, pooglądać prywatne łódki, leżące pod każdym prawie domostwem czy spróbować owoców morza z wyśmienitym półwytrawnym białym winem. Tutejszym. Wszystko to razem – ludzie, tradycja, krajobraz, architektura zawieszonych lub wciętych w klify kolorowych wiosek zostało wpisane na listę UNESCO jako obszar chroniony krajobrazu kulturowego.


ZACHWYCAJĄCA FOTOGALERIA Z CINQUETERRE W SLAJDOWISKU:

3 Comments on “Cinque Terre, Włochy. Cudowne Riomaggiore i Manarola [ZDJĘCIA]

  1. miasteczko to jest wręcz niesamowite. te pościskane domki na skale. Jeszcze nie byłem, ale trzeba koniecznie zobaczyć.

  2. Ja byłem w Riomaggiore w 2012, i powiem tak, na zdjęciach w internecie wygląda to niesamowicie, a w rzeczywistości niszczejące domy z odpadającym tynkiem i niezbyt przyjemny zapach ryb.
    Miejsce ma ogromny potencjał, ale trzeba o nie zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview: