mirtios-5

Myrtios, gębokie NIC na Krecie. Uwaga, biel razi!

Chcesz jechać na południe Krety na bardziej dzikie wybrzeże poza sezonem – wybierasz Zatokę Plakias, Mesarię lub Sfakię. My wybraliśmy Plakias – nocnym autobusem z Rethymonu traifliśmy na plażę przez wschodem słońca. Zero człowieka, nawet nielegalnego imigranta z Libii (stąd najbliżej do Afryki). Jakbyśmy wiedzieli wcześnie – można zaryzykować nocleg na piachu. Choć noc jednak chłodna – zaledwie 13 stopni. Ale mamy info, że Wielkanoc w Polsce zimna, 3 w dzień :)
O samym Plakias i Damnoni jeszcze napiszę, ale naszym celem była wyprawa pieszo do Mirtios. To pomijana niesłusznie w przewodnikach wioska – około 1000 mieszkańców, frontem do słońca i Afryki na stoku ponad Plakias. Otoczona gajami oliwnymi, wisi nad bardziej turystycznym regionem, ale z drugiej strony to stanowi jej wartość.

– Byłem w Polsce. W Stetinie, Stetinie – zaczepia nas sędziwy Grek tuż przy cmentarzu, który wybudowali jakby na wiadrze. Płaski teren na strzelistym wzgórzu.
– Byłem i nauczyłem się jednego słowa. Ale jest brzydkie  – dodał. Pływał na statkach handlowych. No tak, więc wiemy skąd ma tego forda. Jeszcze dziś osoby związane z marynarką są w Grecji albo a) stosunkowo bogate b) mocno szanowane c) mają ochotę na niegreckie kobiety. Kto nie był marynarzem a był młody, to wyemigrował – albo na północ Krety za pracą albo na kontynent. Też za pracą.

Do wioski idzie się  z dołu około 45 minut, powrót najlepiej szlakami pomiędzy gajami oliwnymi, widok świetny ale też dziwny. Sporo olbrzymich budynków stoi nieskończonych – właściwie tylko ich pancerze pozostały. Reszta na zdjęciach tutaj i na Flikrze (cała galeria)

One Comment on “Myrtios, gębokie NIC na Krecie. Uwaga, biel razi!

  1. No i nie dowiedziałam się, co można zobaczyć w okolicy Plakias. Same wynurzenia są niczym niespełnionam w grze wstępnej obietnica. Szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview: