Przepiękny cmentarz Żydowski w Żarkach

panoramacmentarz

Żarki słyną z najlepiej zachowanych judaików na terenie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Kirkut przy ul. Polnej – tzw „Nowy Kirkut” liczy sobie ponad 1100 całkiem dobrze zachowanych macew. W Żarkach mieszkało kiedyś prawie 50% Żydów i do dziś poznać to możemy nie tylko po kirkutach, ale i dawne synagodze, charakterystycznych uliczkach i domostwach. Z Żarek pochodzi między innymi Eli Zborowski, przewodniczący amerykańskiej komórki Instytutu Yad Washem. Po mieście można przejść Szlakiem Kultury Żydowskiej. Kirkut leży malowniczo na piaskowych wzgórzach, otoczony żywopłotem. Macewy co ciekawe nie stoją pomiędzy bluszczem i drzewami, ale porostami i suchymi trawami. Są bardzo dobrze zachowane, napisy mówią o pochowanych tutaj aż w kilkunastu językach. Tutejsi żydzi trudnili się handlem i rzemiosłem. Mieli nawet własny samorząd. Jeszcze do dziś niektórzy mieszkańcy nazywają miasto Żarki Żydowskie.

2 Comments on “Przepiękny cmentarz Żydowski w Żarkach

  1. Coś Ci Marcinie panorama nie wyszła. Wiesz, że akurat tu dla mnie nie są zdjęcia najważniejsze. Mogli by zrobić szlak kultury żydowskiej na Śląsku. Jest piękny w Kazimierzu. A my? Też przecież mamy piękne cmentarze.

    Coś mi się wydaje, że muszę się tam wybrać. ;)

  2. Może piękny,może jeden z najciekawszych,ale raczej smutne wrażenie.Nie wiedząc o tym, chodzi się po grobach zarośniętych trawą,tych bez zachowanych macew.Miejscowi skracają sobie tędy drogę na rowerach,na górce nad grobami śmieci-butelki, kości itp.Poza tym ślady zjazdów, chyba nie tylko rowerowych.To już kwestia nie tylko funduszy na ratowanie zabytków ale podstawowej kultury i szacunku dla zmarłych.Nie mówiąc o dbaniu o promocję miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview: