Zabrzański pl. Traugutta – perła funkcjonalizmu i modernizmu (Przewodnik cz.7)

imgp7446_4_5_tonemapped

Bóg, przestrzeń, zieleń i wygodna architektura. To słowa klucze, które w skrócie cechują architekturę modernistyczną w okolicach pl. Traugutta w Zabrzu – dawniej Placu Targów Poniedziałkowych. To jedyne takie założenie na Górnym Śląsku. Warto je poznać.
Zabrzański modernizm trochę inny niż katowicki, bo niemiecki od wielu lat jest na kartach najważniejszych podręczników architektury. Miasto posiada wiele cennych pojedynczych budynków, zachowanych w stylu Bauhausu (jak komenda policji czy Kościół Św. Józefa) oraz wczesnego funkcjonalizmu utopijnego. Plac Traugutta oprócz otaczających go z 3 stron długich, bardzo eleganckich budynków o absolutnie nowoczesnej jak na ówczesne czasy konstrukcji z jednej strony jest otwarty na długi – kilometrowy park, który miał stanowić zielone serce nowego Zabrza – czyli miasta dumy w czasach III Rzeszy.

Większość architektonicznych klimatów tych okolic dotyczy takich wizjonerów jak: Hans Poelzing, Dominik Bohm, Max Berg czy Paul Bonatz.
Zabrze – dawniej Hindenburg, miasto socrealistycznej utopii urbanistycznej z czasów Republiki Weimarskiej, mające być cnetrum ogromnej metropolii Gleiwitz-Hindenburg-Beuthen. To tutaj właśnie znajduje się jedno z najpiękniejszych założeń sródmiejskich okresu miedzywojnia. Po północno-zachodniej stronie plac domyka nietypowy kościół św. Kamila, patrona miasta – utworzony na początku tymczasowo w dawnym budynku socjalnym – teatrze. Tam już został do dziś. W północno-wschodnim rogu miał powstać gigantyczny i kosmiczny kościół, autorstwa Dominikusa Bohma, przewyższający swoją genialnością nawet słynnego Józefa. Projektu nie zrealizowano, ale i tak warto zwiedzić ten fragment miasta. Natomiast przy wylocie z placu na ul Wolności stoi budynek Miejskiej Kasy Oszczędności, autorstwa D. Bohma. Funkcjonalny o kubistycznej formie i stalowej konstrukcji szkieletowej – genialny również w środku, głównie dzięki niesamowitej ślimakowej klatce schodowej i przedwojennej windzie.

Zainteresowanych tematem odsyłam do książki dr Tomasza Wagnera -„Zabrze, nieznane Oblicza Śląskiej Architektury” oraz odwiedziny miasta

Więcej zdjęć

2 Comments on “Zabrzański pl. Traugutta – perła funkcjonalizmu i modernizmu (Przewodnik cz.7)

  1. No proszę :) Miło wiedzieć, że studiuję w „absolutnie nowoczesnej jak na ówczesne czasy konstrukcji”. Od dzisiaj nie chodzę do dziekanatu na Placu Traugutta tylko na Placu Targów Poniedziałkowych :)

    Świetny wpis, widzisz wstyd się przyznać ale nie miałem bladego pojęcia o tym miejscu.

    Niestety uroki parku, o którym wspominasz psuje to co tam płynie. Bo wodą tego nazwać nie można. Dziwię się, że do tej pory nikt nie uporał się z problemem ścieku jakim jest obecnie Bytomka.

  2. Pingback: Katowice, nie moje miasto. Walka o Europejską Stolicę Kultury : Marcin Nowak | Blog&Website

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview: