Mini-ekspedycja z Baraniej Góry w poszukiwaniu jaskiń na Gańczorce

_igp5094

Czas akcji – luty 2009, miejsce – południowe stoki Baraniej Góry. Po wnikliwym przestudiowaniu mapy Beskidu Śląskiego łatwo zauważyć, że to bardzo urodzajne miejsce jeśli chodzi o gęstość jaskiń i grot. Pod Klimczokiem i Malinowską Skałą znajdują się nawet nie małe systemy. Miłośnikom geologicznych cudów polecam też Rezerwat „Kuźnie” pod Murońką. Ja jednak nocując na Przysłopie postanowiłem wybrać się w poszukiwaniu groty pod Gańczorką.

Zima była nieprzyjemna. Metrowy śnieg, zmrożony na powierzchni, mokry w środku. Ze schroniska należy uda się na południowy-wschód szlakiem niebieskim. Mijamy przełęcz Stoczek, by ujrzeć dziwny, ogołocony w dużej mierze z drzew kopiec góry o wysokości 909 metrów. Północno stoki szczytu są dziwne pourywane w kilku miejscach, tworząc interesujące odsłonięcia skalne i groty. Aby znaleźć to właściwe nawigowałem się mapą topograficzną i poziomicami.
Do wylotu dotarłem brodząc  mokrym śniegu od góry, to znaczy od urwiska, trzymając się gałęzi. W tym miejscu wychodnie skałek fliszowych prezentują się niezwykle okazale, tworząc swego rodzaju „ambony”, wystające z góry. Wylot miał około 60 cm szerokości i trochę mniej wysokości. Nie przeszkodziło to jednak zinwentaryzować jej 25 września 1999 a zrobili to J. Pukowski i  J. Ganszer. Według ich pomiarów ma ona 11 m długości. Nie wszedłem oczywiście, nie planowałem. Niedaleko natomiast można odwiedzić chatkę AKT „na Pietraszonce” – foto nr 5.

Jaskiń w Beskidach jest na 100% jeszcze więcej. Pod luźnymi zwałami gliny i iły kryje się z pewnością kilkadziesiąt podobnych systemów jaskiniowych. Sprzyja temu budowa geologiczna Beskidu Śląskiego (głównie). Chaos warstwowy, uskoki, przesuwy i nisze.

_igp5072ganczorka_igp5089_igp5096_igp5118

2 Comments on “Mini-ekspedycja z Baraniej Góry w poszukiwaniu jaskiń na Gańczorce

  1. Na Gańczorce są 4 większe skały i kilka jaskiń. Ta na twoim zdjęciu nie jest największa i nie jestem pewien czy to ta którą mieli zinwentaryzować podani przez Ciebie J. Pukowski i J. Ganszer.
    „Jaskinia z kolumną” ta ze zdjęcia jest w pierwszej grupie (idąc z Tynioka na Karolowkę) w grupie skał „Trzy siostry”. Dalej jest „Skala z okapem”(okap ok 80 cm u podstawy skały), następnie „Księga” (ujęta na 1 zdjęciu poniżej, na pierwszym planie). Przecięta od góry do dołu wąską szczeliną gł. ok. 1 m. Czwarta grupa skał „Dziurawa” (ujęta na 1 zdjęciu poniżej, ta z prawej). To tam jest ta większa jaskinia i kilka mniejszych. Zdjęcie skały na moim blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Preview: