Czas akcji – luty 2009, miejsce – południowe stoki Baraniej Góry. Po wnikliwym przestudiowaniu mapy Beskidu Śląskiego łatwo zauważyć, że to bardzo urodzajne miejsce jeśli chodzi o gęstość jaskiń i grot. Pod Klimczokiem i Malinowską Skałą znajdują się nawet nie małe systemy. Miłośnikom geologicznych cudów polecam też Rezerwat „Kuźnie” pod Murońką. Ja jednak nocując na Przysłopie postanowiłem wybrać się w poszukiwaniu groty pod Gańczorką.
Zima była nieprzyjemna. Metrowy śnieg, zmrożony na powierzchni, mokry w środku. Ze schroniska należy uda się na południowy-wschód szlakiem niebieskim. Mijamy przełęcz Stoczek, by ujrzeć dziwny, ogołocony w dużej mierze z drzew kopiec góry o wysokości 909 metrów. Północno stoki szczytu są dziwne pourywane w kilku miejscach, tworząc interesujące odsłonięcia skalne i groty. Aby znaleźć to właściwe nawigowałem się mapą topograficzną i poziomicami.
Do wylotu dotarłem brodząc mokrym śniegu od góry, to znaczy od urwiska, trzymając się gałęzi. W tym miejscu wychodnie skałek fliszowych prezentują się niezwykle okazale, tworząc swego rodzaju „ambony”, wystające z góry. Wylot miał około 60 cm szerokości i trochę mniej wysokości. Nie przeszkodziło to jednak zinwentaryzować jej 25 września 1999 a zrobili to J. Pukowski i J. Ganszer. Według ich pomiarów ma ona 11 m długości. Nie wszedłem oczywiście, nie planowałem. Niedaleko natomiast można odwiedzić chatkę AKT „na Pietraszonce” – foto nr 5.
Jaskiń w Beskidach jest na 100% jeszcze więcej. Pod luźnymi zwałami gliny i iły kryje się z pewnością kilkadziesiąt podobnych systemów jaskiniowych. Sprzyja temu budowa geologiczna Beskidu Śląskiego (głównie). Chaos warstwowy, uskoki, przesuwy i nisze.
Na Gańczorce są 4 większe skały i kilka jaskiń. Ta na twoim zdjęciu nie jest największa i nie jestem pewien czy to ta którą mieli zinwentaryzować podani przez Ciebie J. Pukowski i J. Ganszer.
„Jaskinia z kolumną” ta ze zdjęcia jest w pierwszej grupie (idąc z Tynioka na Karolowkę) w grupie skał „Trzy siostry”. Dalej jest „Skala z okapem”(okap ok 80 cm u podstawy skały), następnie „Księga” (ujęta na 1 zdjęciu poniżej, na pierwszym planie). Przecięta od góry do dołu wąską szczeliną gł. ok. 1 m. Czwarta grupa skał „Dziurawa” (ujęta na 1 zdjęciu poniżej, ta z prawej). To tam jest ta większa jaskinia i kilka mniejszych. Zdjęcie skały na moim blogu.
Dzięki. Zawsze lepiej posłuchać kogoś z wiekszym doświadczeniem